ژست نوزاد و تاثیر نور و سایه در عکاسی

۶ شهریور, ۱۴۰۱
پدر و مادرها پس از ماه‌ها انتظار برای به دنیا آمدن فرزندشان، بسیار علاقه دارند تا از دوران معصومانه نوزادی آنها عکس و فیلم داشته باشند تا برای همیشه پیش خود نگه دارند. اغلب افراد برای عکاسی بارداری و نوزادی به آتلیه مراجعه می‌کنند؛ اما برخی هم ترجیح می‌دهند عکاسی از نوزادشان در خانه و اتاق مخصوص او انجام شود. استودیوهای عکاسی حرفه‌ای با انواع ژست نوزاد آشنا هستند و بسیار راحت‌تر می‌توانند ژست گرفتن نوزاد در طول مدت عکاسی را انجام دهند. تکنیک ها و ایده‌های زیادی برای ژست عکس آتلیه کودک و عکاسی نوزاد در خانه وجود دارد که در این مقاله تاثیر نورپردازی و نحوه اصولی ژست نوزاد را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

استفاده از سایه و نور برای عکاسی

استفاده از سایه و نور برای عکاسی

از عوامل بسیاری در ترکیب بندی عالی یک عکس نقش مهمی دارند؛ نور و سایه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. کنتراست نور و سایه برای تعادل مناسب تصاویر مهم است. نور باعث می‌شود تصویر روشن‌تر به نظر برسد، در حالی که سایه می‌تواند قسمت خاصی از ترکیب بندی تصویر را دراماتیک کند. برای گرفتن عکس‌های حرفه‌ای، لازم است یک تعادل دقیق بین سایه و نور برقرار کنید. تعادل مناسب نور و سایه به عکس شما کمک می‌کند تا بُعد داشته باشد، روی سوژه متمرکزتر باشد و نیز کنتراست را تقویت می‌کند. زیرا نور و تاریکی در تضاد با یکدیگر هستند و کنتراست ایجاد می‌کنند. اما این همه چیز نیست! نور و سایه نقش کلیدی در افزودن عناصر حیاتی به عکس‌های شما دارند و اغلب به عنوان مرز باریک بین یک عکس خوب و یک عمس خیره کننده عمل می‌کنند. نور و سایه باعث ایجاد علاقه به عکس ها می‌شود. از طرفی دیگر، سایه‌ها نیز به اندازه نور مهم هستند. سایه‌ها عمق و بعد ایجاد می‌کنند و چشم را به قسمت اصلی عکس هدایت می‌کنند. چشمان ما به طور خودکار به قسمت‌های روشنتر تصویر جذب می‌شوند؛ بنابراین باید مطمئن باشیم که نور به مهمترین عناصر سوژه برخورد می‌کند. در اینجا دو قانون آسان برای به رعایت تناسب نور و سایه وجود دارد: ۱. از ایجاد سایه‌های زیاد نترسید. ۲. با نورپردازی مناسب، سایه‌های خود را به درستی در تصویر ایجاد کنید.

اهمیت نور در عکاسی چقدر است؟

نور یک عامل کلیدی در ایجاد یک تصویر موفق است. نور نه تنها روشنایی و تاریکی، بلکه تن، حال و هوا و جو را نیز تعیین می کند. بنابراین، لازم است نور را به درستی کنترل و دستکاری کنید تا بهترین بافت، شادابی رنگ و درخشندگی را روی سوژه های خود داشته باشید. با توزیع دقیق سایه‌ها و هایلایت‌ها، می‌توانید عکس هایی با ظاهر حرفه‌ای ایجاد کنید.

موقعیت یابی نور

منبعی که نور شما از آن می‌آید تأثیر زیادی بر نحوه تابش نور بر روی سوژه شما دارد. نوری که از پشت دوربین سرچشمه می‌گیرد و مستقیماً به سمت جلو می‌رود، نور بسیار مسطحی می‌دهد. همچنین باعث ریزش سایه ها در پس زمینه تصویر می شود. نورپردازی جانبی نور بسیار جالب‌تری تولید می‌کند، زیرا شکل سوژه را بسیار بیشتر نشان می‌دهد و آن را در سایه جزئی قرار می‌دهد و ظاهر دراماتیک‌تری به آن می‌دهد.

شکل دادن به نور

افزودن یک دیفیوزر به منبع نور می‌تواند تابش خیره کننده و سایه‌های خشن را کاهش دهد و همچنین تیرگی‌های سوژه را کمتر کند. در نتیجه به نور مصنوعی شما حالت نرمتر و طبیعی‌تر می‌دهد.  شما می‌توانید نور را به روش‌های مختلفی پخش کنید. استفاده از سافت باکس‌ها، چترها و مواد ضد حرارت خالص برای رسیدن به این نتیجه بسیار خوب عمل می کند.

دستکاری نور

نور را می‌توان طوری دستکاری کرد که بر روی یک ناحیه خاص سوژه مورد نظر شما بیفتد. این حالت را می‌توان با استفاده از دیفیوزرها و رفلکتور‌های عکاسی ایجاد کرد. رفلکتور‌های تاشو شکل نور خورشید را ایجاد می‌کنند یا نور فلاش را با ناحیه‌ای که ترجیح می‌دهید برجسته شود، منعکس می‌کنند. نورافکن‌ها همچنین می‌توانند با شکل دهنده‌های نور پوشانده شوند که به شما این امکان را می‌دهد کنترل بیشتری بر روی جهت تابش نور و پهنای گستره نور داشته باشید. هنگامی که با تنظیمات نورپردازی خود به بهترین نتیجه ممکن دست یافتید، می‌توانید از طریق Adobe Lightroom نیز جلوه‌های بیشتری ایجاد کنید. این نرم افزار توانایی بهبود و بهبود عکس‌های دیجیتال شما را دارد و گزینه‌هایی برای تغییر تعادل رنگ و دما، بهبود تناژها، وضوح، کاهش نویز، کراپ کردن و حتی تبدیل به سیاه و سفید در اختیار شما قرار می‌دهد.

استفاده از نور در بالای سر نوزادان

هنگام استفاده از نورپردازی استودیویی برای نوزادان از بالای سر، منبع نور باید از جهتی باشد که سر کودک قرار دارد. نور باید صورت کودک را به سمت پایین، از بالای سر تا چانه روشن کند. نورپردازی از چانه به سمت بالا باعث ایجاد نورهای شبح وار و سایه های غیر طبیعی می‌شود که همیشه باید از آنها اجتناب کنید. وقتی نوزاد تازه متولد شده را روی محل قرار گیری برای عکاسی می‌گذارید، حواستان سر نوزاد را به سمتی بچرخانید که چراغ روشن است. در تصویر زیر نور از سمت چپ تابیده می‌شود. همانطور که سایه‌ها را زیر چانه و بینی مشاهده می‌کنید، آنها به خوبی نشان می‌دهند که نور در زاویه درستی به سر نوزاد تابیده است.

استفاده از نور در بالای سر نوزادان

بیایید به تصویر زیر نگاهی بیندازیم، جایی که کودک به درستی نسبت به منبع نور قرار نگرفته است. از آنجایی که نور استودیو خود را جابجا نکرده‌ام، نور همچنان با زاویه 90 درجه از سمت چپ می‌آید. این تنظیم صورت نوزاد را در جهت رو به بالا روشن می کند و سایه‌های اشتباهی روی صورت او ایجاد می‌کند. در طبیعت، خورشید به ما از سمت بالای سرمان می‌تابد و سایه‌هایی را در زیر بینی، استخوان گونه و چانه ایجاد می‌کند. پس فراموش نکنید که نورپردازی از پایین (به سمت بالا) باعث ایجاد سایه‌های نامطلوب بر روی صورت می‌شود. اگر نوزادی دارید که مانند این مثال در حالتی که می‌خواهید نمی‌ماند، نور خود را به گونه‌ای بچرخانید که با زاویه 90 درجه به سمت صورت کودک بتابد. با رعایت این نکته، عکسی با نور خوب خواهید گرفت؛ بر خلاف این تصویر.

استفاده از نور در بالای سر نوزادان

نوزاد تازه متولد شده را به درستی ژست بگیرید

نوزاد تازه متولد شده را به درستی ژست بگیرید

وقتی ژست گرفتن نوزاد تازه متولد شده به درستی انجام شود، نورپردازی کامل نوزاد آسانتر است. ژست نوزاد به حالت اصولی یعنی ایجاد یک منحنی در عکس طوری که شکل C را بسازد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که مغز ما عاشق دیدن منحنی هاست. چشمان ما منحنی‌ها را در یک تصویر دنبال می کنند و کل عکس را با تمام جزئیات هماهنگ می بینیم. البته این پوزیشن برای عکاسی از نوزدان با ریفلاکس چندان مناسب نیست. زیرا این کودکان صاف خوابیدن را دوست ندارند و حالت عمودی برای آن‌ها مناسب تر است. به دو تصویر زیر نگاه کنید. آیا می توانید ببینید که چگونه چشمان ما شکل C را بیشتر از خط مستقیم ساده دوست دارند؟ من انحنای C را با اطمینان از کج شدن سر کودک و خمیدگی بدنش به پهلو انجام دادم. با قرار دادن آرنج نوزاد زیر زانوی او در سمت داخلی، به راحتی می‌توان نوزاد تازه متولد شده را به این شکل گرد کرد. در این پوزیشن صورت نوزاد به وضوح قابل دیدن است و توسط بدن او مخفی نمی‌شود.

از طریق نورپردازی و ژست گرفتن نوزاد، لایه های بصری ایجاد کنید.

تصور کنید یک تصویر دو بعدی را به لایه‌ها تقسیم بندی کنید. نزدیک ترین المان‌ها به دوربین لایه اول و مهمترین قسمت عکس است. لایه بعدی شامل المان‌هایی است که از دوربین دورتر هستند. جزئیات این لایه دوم اهمیت کمتری دارند، اما در خدمت ایجاد یک تصویر پویا و جالب هستند. به لایه اضافه شده مثل حالت پارچه یا کف چوبی به عنوان بخشی از لایه دوم فکر کنید.

استفاده از تکنیک های نورپردازی

هنگام عکاسی از نوزادان با استفاده از نور استودیو، دانستن انواع مختلف موقعیت‌های نوری با توجه به تم آتلیه نوزاد واجب است تا بتوانید تنظیمات نور را دستکاری کرده تا به ظاهر دلخواه خود برسید. نورپردازی رامبراند هنگام عکاسی از نوزادان از بالا، صورت نوزاد را با زاویه 90 درجه روشن می‌کنیم. به این ترتیب یک طرف کاملا روشن و طرف دیگر تا حدی روشن می‌شود. این کار یک مثلث خوب از نور را روی گونه ایجاد می‌کند که در سایه است. این عمل به عنوان نورپردازی رامبراند شناخته می‌شود. برای دیدن نمونه‌هایی از این تکنیک نورپردازی کلاسیک پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به نقاشی‌های معروف رامبراند بیندازید. زیرا ما اغلب می‌توانیم از هنر الهام بگیریم.

استفاده از نور گسترده و نور کوتاه

استفاده از نور گسترده و نور کوتاه

نور گسترده زمانی است که بیشتر قسمت‌های سوژه توسط منبع نور روشن می‌شود. نور کوتاه زمانی است که بیشتر بخش‌های سوژه در سایه باشد. هنگام فوکوس روی صورت سوژه، اگر صورت به سمت نور چرخانده شود، بیشتر چهره روشن می‌شود و آن نور گسترده است. هنگامی که بیشتر صورت از نور دور شود و در سایه باشد، به آن روشنایی کوتاه می‌گویند. در عکس زیر در سمت چپ، از آنجایی که صورت نوزاد کمی به سمت چپ متمایل شده و منبع نور در سمت چپ تصویر قرار دارد، پس بیشتر صورت روشن است. بنابراین، کودک نیز نورانی است . سایه‌ها به سادگی تعریف خوبی به سمت راست صورت می‌دهند. هنگامی که منبع نور به سمت راست حرکت می‌کند (در تصویر سمت راست)، صورت او بیشتر در سایه است و نور کوتاهی دارد. هر دوی این تصاویر به درستی ژست و نورپردازی شده اند. کدام تصویر را بیشتر دوست دارید؟ اینگونه باید این ژست نوزاد را نورانی کنید!

استفاده از نور پس زمینه

استفاده از نور پس زمینه

نور پس‌زمینه زمانی اتفاق می‌افتد که شما و دوربینتان دقیقاً مخالف منبع نور خود باشید و از سایه‌ها به سمت نور عکس بگیرید. این تکنیک نورپردازی کاملاً کرمی ایجاد می‌کند که من واقعاً آن را دوست دارم! به تصویر زیر نگاه کنید. هایلایت فوق‌العاده روی لب‌های کودک و جزئیات زیبای انگشتان پا را از دور می‌بینید؟ برای جمع بندی این چهار نکته را به خاطر بسپارید! 1. هنگامی که از نورپردازی استودیو برای نوزادان تازه متولد شده استفاده می‌کنید، ژست نوزاد را در نظر بگیرید. 2. برای هر عکس، طوری نورپردازی را در نظر بگیرید که به بهترین وجه با دید شما سازگار باشد. 3. با تصمیم گیری در مورد اینکه کدام عناصر مهم تر هستند، لایه های بصری را در تصویر خود ایجاد کنید. 4. مراقب نور و سایه باشید. آنها تاثیر بسیار مهمی در نتیجه نهایی عکس شما دارند!

سؤالات متداول

نور و سایه چه اهمیتی در عکاسی دارند؟ کنتراست نور و سایه برای تعادل مناسب تصاویر مهم است. نور باعث می‌شود تصویر روشن‌تر به نظر برسد، در حالی که سایه می‌تواند قسمت خاصی از ترکیب بندی تصویر را دراماتیک کند. برای گرفتن عکس‌های حرفه‌ای، لازم است یک تعادل دقیق بین سایه و نور برقرار کنید. چگونه از نور در بالای سر نوزادان استفاده کنیم؟ هنگام استفاده از نورپردازی استودیویی برای نوزادان از بالای سر، منبع نور باید از جهتی باشد که سر کودک قرار دارد. نور باید صورت کودک را به سمت پایین، از بالای سر تا چانه روشن کند. نورپردازی از چانه به سمت بالا باعث ایجاد نورهای شبح وار و سایه های غیر طبیعی می‌شود که همیشه باید از آنها اجتناب کنید. وقتی نوزاد تازه متولد شده را روی محل قرار گیری برای عکاسی می‌گذارید، حواستان سر نوزاد را به سمتی بچرخانید که چراغ روشن است. برای عکاسی از نوزاد به چه وسایلی نیاز دارم؟
  • کلاه و هدبند به عنوان لوازم عکاسی نوزادان
  • پتو، جعبه و قنداق به عنوان لوازم عکاسی نوزاد
  • عروسک و اسباب بازی‌های مورد علاقه نوزاد
  • وسایل مخصوص نوزادان مبتنی بر سرگرمی ها (آلبوم موسیقی و کارتون)
  • منبع نور با کیفیت
  • دوربین و لنز مناسب
  • پوشک و لباس مورد نیاز
چطور نوزادان را برای عکاسی آماده کنیم؟ برای شروع، یک جعبه را وارونه بچرخانید. سپس می‌توانید کودک را در بالای جعبه در وضعیت «روی شکم خوابیده» قرار دهید. جعبه را به صورت عمودی (در پایین آن) نگه دارید و نوزاد را در داخل بگذارید. با کمک یک دستیار، کودک را در حالتی قرار دهید که دستانش به کنار جعبه و سرش روی دستانش قرار گرفته باشد. چگونه نوزاد را هنگام ژست گرفتن بخندانیم؟ اولین چیزی که هنگام عکس گرفتن از نوزاد باید به خاطر بسپارید این است که نباید خجالتی باشید. نوزادان می‌توانند احساس کنند که شما ناراحت هستید و یا یک لبخند اجباری و ساختگی از جانب شما، فرزندتان را وادار به خنده نمی‌کند. بنابراین این ترفندها را برای نشان دادن لبخند درخشان کودک امتحان کنید: · صداهای خنده دار تولید کنید · لب هایتان را به هم بزنید. · زبانتان را آرام گاز بگیرید. · گوش ها یا بینی خود را تکان دهید. · چشمک بزنید. · یک چهره بامزه بسازید. · کودک را با پر قلقلک دهید. · با یک حیوان عروسکی بینی آنها را آهسته لمس کنید. · با یک موسیقی بامزه برقصید. · یک نمایش عروسکی کوچک برگزار کنید. چه سنی برای عکاسی نوزاد مناسب است؟ برای عکاسی از نوزاد، 7 تا 10 روز پس از موعد تولد آنها یا شش هفتگی نوزاد را توصیه می کنم.