عکاسی از نوزادان، به دلیل شرایط ویژه ­ای که دارند، نیازمند مهارت بالایی است. تجربه زیاد و آگاهی از شرایط و حساسیت‌های نوزادان که توسط کادر آسمان در طول سالها فعالیت مستمر و حرفه ای کسب شده، توانسته است اعتماد شمار زیادی از خانواده­ های عزیز را به خود جلب کند. همه‌ی مادران در هفته‌های آخر بارداری به دنبال آتلیه‌ای مناسب برای عکاسی از نوزاد خود می‌­گردند و به حتم سوالات بسیاری ذهن‌شان را مشغول می‌کند. ما در این بخش قدم به قدم به شما توضیح خواهیم داد که چرا آتلیه عکس نوزاد آسمان خود را لایق میزبانی از خوانواده ­های می­ داند.

تجربه زیاد و آگاهی از شرایط و حساسیت‌های کار با نوزاد که طی بیش از یک دهه توسط کادر آسمان کسب شده است، توانسته اعتماد شمار زیادی از خانواده­ های عزیز را جلب کند

تجربه زیاد و آگاهی از شرایط و حساسیت‌های نوزادان که توسط کادر آسمان طی یک دهه اخیر کسب شده است، توانسته اعتماد شمار زیادی از خانواده­های عزیز را به خود جلب کند

عکاسی از نوزادان، به دلیل شرایط ویژه­ای که آنها دارند، نیازمند مهارت بالایی است. تجربه زیاد و آگاهی از شرایط و حساسیت‌های نوزادان که توسط کادر آسمان طی یک دهه اخیر کسب شده است، توانسته اعتماد شمار زیادی از خانواده­های عزیز را به خود جلب کند. همه‌ی مادران در هفته‌های آخر بارداری به دنبال آتلیه‌ای مناسب برای عکاسی از نوزاد خود می‌­گردند و به یقین سوالات بسیاری ذهن‌شان را مشغول می‌کند. ما در این بخش قدم به قدم به شما توضیح خواهیم داد که چرا آتلیه آسمان خود را لایق میزبانی از خوانواده­های عزیز و فرشتگان کوچک‌شان می­داند.

سالن اختصاصی برای عکاسی از نوزاد

آتلیه آسمان در سالن تخصصی عکاسی نوزاد خود، فضایی با دمای مناسب (گرم و مطبوع)، پاکیزه و تمیز شرایط ایده ­آلی را برای حضور کوچولوهای دلبند شما فراهم کرده است. در هر سالن وسایل استفاده شده در هر نوبت عکاسی و پس از هربار استفاده به طور کامل نظافت و استریل می شوند.

زمان اختصاصی 3 ساعته برای عکاسی از هر نوزاد

آتلیه آسمان به‌دلیل غیر قابل پیش‌بینی بودن هر نوزاد و احتمال نخوابیدن و بی‌قراری آن‌ها، زمانی سه ساعته را در اختیار هرخانواده قرار می‌دهد تا در زمان کافی و فضایی به دور از استرس، عکس­ها و خاطره ­های خوبی از زمان حضورشان در آتلیه داشته باشند.

عکاسان حرفه­ ای، آموزش دیده و با تجربه عکاسی نوزاد

عکاسان نوزادی ما با شناخت کامل آناتومی بدن این فرشتگان کوچک، فرم دهی­ به آنها را به شکلی انجام می­ دهند که در کنار ثبت تصاویر زیبا، خیال خانواده­ از آسایش نوزاد دلبندشان آسوده باشد و همچنین آنها آرام کردن و خواباندن نوزادان را با تجربه بالای خود، کاملا به عهده می گیرند.

تنوع بالای المان‌های دکوری و اکسسوری عکاسی نوزاد

ترکیب‌بندی رنگ و استفاده از المان­های مینیمال با تنوع زیاد می­تواند تصاویری مینیمال، زیبا و دلنشین را ایجاد کند. پارچه­های قنداق استریل و بهداشتی با تنوع بالا در رنگ‌ها و بافت های متفاوت و همینطور انواع پاپوش، کلاه و دامن­های دست دوز برای عکاسی مورد استفاده قرار می­گیرد.

دقت در ترکبب‌بندی و تنوع بالای فرم در آتلیه نوزادی

عکاسی نوزادی عموما به‌دلیل کوچک بودن نوزاد و برای توجه بیشتر عکس بر این فرشته های کوچک، دقت بیشتر ما به نوع قرارگیری و فرم نوزاد است و عکاسان ما با تهیه کادرهای مختلف با خلاقیت بالا در ترکیب­بندی هرعکس، تصاویری دلنشین و ناب را از فرشته­های شیرین شما به تصویر می­کشند.

استفاده از تجهیزات نورپردازی ایمن برای عکاسی نوزاد

آتلیه ما برای عکاسی نوزاد از فلاش­های برند Profoto استفاده می کند، که یکی از برترین برندهای صنعت عکاسی استودیویی به حساب می­ آید که داری فیلتری ایمن در خروجی نور است. همچنین با استفاده از سافت باکس ­های بزرگ، نوری بسیار نرم و خالی از طیف فرابنفش را برای عکاسی در اختیار ما می­ گذارد که با هر قیاسی کاملا برای نوزادان ایمن است.

دوران کودکی هر فرد یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین دوران زندگی انسان است که شخصیت او را شکل می‌دهد. هر چقدر نوزاد و کودک در یک خانواده عشق، محبت و توجه بیشتری از والدینش و اطرافیانش دریافت کند، احساس امنیت درونی بیشتری خواهد داشت و در آینده نیز شخصیت قوی‌تر و مثبت‌تری پیدا خواهد کرد. با توجه به این امر، عکاسی نوزاد در کنار عکاسی بارداری یکی از لذتبخش‌ترین قسمت‌های هر پروژه عکاسی است. ثبت لحظاتِ غرق در عشق و شادی در خانواده‌ای که به تازگی صاحب یک عضو جدید شده است واقعاً زیبا و حیرت‌آور است و نه تنها برای نوزاد و کودک خاطره‌سازی می‌کند، بلکه احساسات والدین به نوزاد و توجه و محبت آنها نسبت به او را به تصویر می‌کشد. در نتیجه، عکاسی و فیلمبرداری بهترین و رایج‌ترین روش برای ثبت این لحظات شیرین است. در این مطلب انواع ترفندها و نکات عکاسی نوزاد را چه در آتلیه عکاسی و چه در خانه توضیح می‌دهیم.

ترفند عکاسی از نوزاد

۱. لنز مناسب عکاسی از نوزاد

بهترین لنز برای عکاسی پرتره، لنز ۵۰ یا ۸۵ میلیمتری است. دیافراگم‌ باز شما را قادر می‌سازد تا در محیط‌های تاریک به راحتی عکاسی کنید و بر روی سوژه فوکوس کنید تا پس زمینه‌ی تاری را ایجاد کنید.

۲. ژست‌های مختلفی را امتحان کنید

عکاس کودک و نوزاد باید ژست‌ها و حالات متفاوتی را بر روی نوزاد و کودک پیاده کند. ولی همیشه باید توجه داشته باشد که ژست‌های نوزاد نباید به قدری سخت باشند که نوزاد خسته شود چون هدف اصلی عکاسی ثبت لحظات شیرین و شاد است، بنابراین فضای عکاسی نیز باید راحت باشد. این امر برای نوزادان کوچکتر مستلزم مراقبت بیشتری است و ژست‌ها باید به گونه‌ای باشند که به نوزاد آسیبی نرسد و سلامت و امنیت او به خطر نیفتد.

۳. دوربین را هم‎سطح با سوژه تنظیم کنید

برای عکاسی از نوزادان بهتر است دوربین به نحوی تنظیم گردد که لنز آن با سوژه هم‌سطح باشد. همچنین می‌توانید از ارتفاع‌های پایین‌تر یا بالاتر استفاده کنید. ولی در کل ارتفاع هم‌سطح با سوژه بهترین نتیجه را دارد.

۴. عکاسی از چهره‌ی نوزاد ایده‌ی خوبی است

چهره‌ی معصوم نوزادان همیشه سوژه فوق‌العاده‌ای برای عکسبرداری است. یکی از بهترین حالات عکاسی از نوزادان، پرتره است چون این نوع عکس‌ها می‌توانند خلاقانه‌تر از حالات دیگر تصاویر باشند و معصومیت چهره‌ی نوزادان را با ظرافت به تصویر بکشند.

۵. پیوسته عکاسی کنید

برای عکاسی از نوزادان، وقت طلاست چون رفتار کودکان در کل روند طولانیِ عکاسی غیر قابل پیشبینی است. نوزادان و کودکان هیچ تعهدی برای همکاری با شما در حین عکاسی ندارند، پس شما باید از هر لحظه و فرصتی که پیدا می‌کنید نهایت استفاده را ببرید. پس به طور پیوسته عکس بگیرید و در هر ژستی که برای نوزاد انتخاب می‌کنید، سعی کنید تعداد زیادی تصویر را ثبت کنید تا بالاخره چند عکس خوب بدست بیاید.

۶. نور را با توجه به سوژه‌ تنظیم کنید

بهتر است تحرک زیاد نوزادان و کودکان را به فال نیک بگیرید و سعی کنید تا حد امکان خودتان را با آن هماهنگ کنید. می‌توانید برای از بین بردن آثار تحرک نوزاد، دیافراگم را بازتر کنید. بهترین نوع نورپردازی برای عکاسی از نوزادان، نوری عادی و غیرمستقیم می‌باشد. این نوع نورپردازی تمام جزئیات از جمله لطافت پوست آنها را به زیبایی به تصویر می‌کشد.

۷. پس‌زمینه‌ی مناسبی را انتخاب کنید.

یک پس‌زمینه‌ی شلوغ و پرنور همیشه نتیجه‌ی مطلوبی نمی‌دهد. هرچه پس‌زمینه‌ی تصویر ساده‌تر باشد، نوزاد یا کودک بیشتر در آن می‌درخشد. برای طراحی صحنه باید از رنگ‌های شاد و روشن استفاده کنید. رنگ‌های سفید، شیری، خاکستری روشن، کرم، صورتی و آبی روشن پرکاربردترین رنگ‌ها برای این کار هستند.

۸. گوهری به نام لبخند را از قلم نیندازید

دیدن لبخند نوزادان و کودکان همیشه حال دل شما را خوب می‌کند. برای عکاسی از لبخند از نوزاد باید به دنبال یک فرصت باشید و به محض لبخند زدن نوزاد سریعاً پیوسته عکاسی کنید. برای عکاسی از لبخند کودکان، می‌توانید از پدر و مادر او کمک بگیرید تا کودک را به خنده بیندازند. آنها می‌توانند پشت سر شما بایستند و با فرزندشان حرف بزنند تا توجه او را به خود جلب کرده تا لبخند بزند.

۹. ثبت لحظات آرام خواب

عکسبرداری از نوزادان در حین خواب یکی از شیرین‌ترین و دلچسب‌ترین تجربه‌های عکاسی است. بازار این نوع تصاویر نیز در این روزها بسیار داغ است.

عکاسی از نوزاد در خانه

 • عکاسی از نوزاد در خانه - عکاسی نوزاددر خانه با نور روز عکاسی کنید تا از ایجاد سایه‌های مزاحم جلوگیری کنید. عکس اتلیه نوزاد از نظر نورپردازی هیچ مشکلی ندارد، ولی در منزل باید به نور مناسبی دست پیدا کنید.
 • فلاش نزنید چون نور مستقیم فلاش برای نوزاد مضر است، در نتیجه فلاش دوربین را خاموش کنید.
 • حواستان باشد که قبل از عکاسی نوزاد باید خوب استراحت کرده باشد و شیرش را خورده باشد تا در زمان عکاسی گریه نکند.
 • به عناصر اضافی در کادر توجه داشته باشید.
 • خیلی زیاد به نوزاد نزدیک نشوید و از فاصله‌ی دورتری با زوم کردن روی نوزاد عکس بگیرید چون عکاسی از فاصله‌ی نزدیک ممکن است باعثِ چپ دیده شدنِ چشمان نوزاد شود.
 • در کنار نوزاد بمانید. از آنجایی که نوزاد اندام کوچک و ظریفی دارد، اجازه دهید تا در پیش‌زمینه‌ی کادر قرار داشته باشد و در پس‌زمینه نیز سایر اعضای خانواده قرار داشته باشند.
 • با استفاده از لوازم نوزاد مثلاً یک پتو یا یک اسباب‌بازی فضا را تزئین کرده و نمای زیبایی در کادر ایجاد کنید.
 • سعی کنید خیلی زیاد عکس بگیرید. بعضی مواقع حرکات یا حالات خاص چهره‌ی نوزاد درست در لحظه‌ای ایجاد می‌شود که ممکن است در آن لحظه آماده‌ی عکسبرداری نباشید.
 • مراقب باشید نوزاد را روی سطحی صاف و نرم قرار دهید تا اذیت نشود.
 • اگر می‌خواهید نوزاد را برهنه کرده و بدون لباس از او عکس بگیرید، حتماً دمای اتاق را کنترل کنید که سرد نباشد و نوزاد مریض نشود.
 • در پشت دوربین با نوزاد حرف زده و توجه او را به خود جلب کنید به نحوی که نگاهش به سمت دوربین باشد.
 • یکی از ترفندهای جالب و جذاب برای گرفتن عکس‌هایی متفاوت، استفاده از حباب در عکاسی است. می‌توانید از آن در پیش‌زمینه یا پس‌زمینه‌ی عکس استفاده کنید.
 • به شدت توصیه می‌شود که از بادکنک‌های رنگی رنگی در کادر استفاده کنید چون این کار علاوه بر زیباییِ بادکنک‌ها، برای نوزاد یا کودک نیز بسیار جذاب و لذتبخش است.
 • می‌توانید لباس‌های شاد کارتونی و رنگی یا شخصیت‌های نمایشی را بر تن نوزاد یا کودک کنید تا جذابیت عکس بیشتر شود.
 • نگاه خلاقانه‌ای به محیط داشته باشید چون هر چیزی در محیطمی‌تواند بهانه‌ای برای گرفتن یک عکس خوب از نوزاد باشد.
 • نور ملایم صبح، هنگامی که کودک با آرامش خاصی خوابیده است می‌تواند آرامش او را به نمایش بگذارد.

وسایل مورد نیاز عکاسی از نوزاد

عکاسی از نوزاد کار ساده‌ و آسانی نیست زیرا این نوزادان هستند که شرایط را به عکاس تحمیل می‌کنند. نوزادان و کودکان برای عکاسی غیر قابل پیشبینی هستند. برای عکاسی از نوزاد، علاوه بر تخصص و مهارت، باید ابزار و لوازم مناسب عکاسی از نوزاد را نیز داشته باشید. در پایین به وسایل مورد نیاز عکاسی نوزاد اشاره می‌کنیم.

۱. لنز پرتره

لنزهای پرتره در زمان عکاسی از چهره‌ی نوزاد بیشترین و بهترین کاربرد را دارند. هنگام استفاده از یک لنز استاندارد باید دوربین را نزدیک چهره‌ی نوزاد قرار دهید. البته می‌توانید از فاصله‌ی دورتر نیز عکاسی کنید و سپس با نرم‌افزارهای خاصی عکس را ویرایش کنید.

 • لنز DSLR 35 میلیمتری یا فول فریم: از محدوده‌ی بین ۶۵ تا ۱۰۰ میلیمتر استفاده کنید.
 • فرمت متوسط: از محدوده‌ی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیمتر استفاده کنید.

۲. سه پایه

درست است که استفاده از سه پایه باعث راحت‌تر شدن عکاسی می‌شود و جلوی لرزش دست را می‌گیرد، ولی اگر دوربین را آزادانه در دست داشته باشید، شانس شما برای شکار لحظه‌های ناب بیشتر خواهد شد زیرا می‌توانید نزدیک نوزاد بروید، به عقب و جلو حرکت کنید و شاتر دوربین را در بهترین زمان ممکن فشار دهید.

علاوه بر این سعی کنید آرامش و ارتباط خود را با نوزاد حفظ کنید. شاید وقت زیادی را صرف کنید تا نوزاد را در یک حالت خاص قرار دهید و سپس با یک تکان او تمام برنامه‌های شما بهم بخورد. خوب طبیعت نوزاد اینگونه است و شما به عنوان عکاس باید سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و از تک تک لحظه‌ها استفاده کنید.

۳. پس‌زمینه

پس‌زمینه نه تنها در عکاسی نوزاد، بلکه برای تمام عکاسی‌ها اهمیت دارد. پس حتماً به پس‌زمینه برای عکاسی از نوزاد توجه داشته باشید.

۴. استند عکاسی

یک استند قابل تنظیم و محکم تهیه کنید تا بتوانید برای گرفتن عکس‌های متفاوت، زاویه و اندازه‌ی آن را تغییر دهید. برخی برندهای استند در دنیا وجود دارد که فقط برای عکاسی از نوزاد ساخته می‌شوند.

۵. پارچه‌های مخصوص

اگر می‌خواهید نوزاد را روی پارچه‌های طرح‌دار و مخصوص قرار دهید، نباید از پارچه‌های پشمی با پرزهای بلند استفاده کنید چون این پارچه‌ها ممکن است باعث ایجاد آلرژی و حساسیت پوستی نوزاد شوند یا پرزهای آنها داخل بینی یا دهان نوزاد بروند و برای او مشکل ایجاد کنند. پارچه‌های مختلف در طرح‌های زیبایی وجود دارند که ایده‌های خوبی برای عکاسی از نوزاد هستند. همچنین می‌توانید از انواع پارچه‌های ساتن براق برای پس‌زمینه‌ی عکاسی از نوزاد استفاده کنید.

۶. نورپردازی

با وجود اینکه نور طبیعی بهترین گزینه برای عکاسی از نوزاد است، ولی گاهی اوقات نور طبیعی موجود نیست، به همین دلیل توصیه می‌شود برای عکاسی از فلاش‌های مخصوصی استفاده کنید.

۷. مبل بادی

نباید نوزاد را روی سطوح خشنی مثل میز یا نیمکت بگذارید. زیر نوزاد حتماً باید نرم و راحت باشد. وقتی زیر نوزاد پتو یا پارچه پهن می‌کنید، حتماً توجه داشته باشید که زیر بدن او کاملاً نرم و راحت باشد. از طرف دیگر، دقت کنید که مبل بادی یا صندلی پارچه‌ای به گونه‌ای نباشد که نوزاد کاملاً به درون آن فرو برود.

ایده‌های مختلف برای عکاسی نوزاد

 • ایده‌های مختلف برای عکاسی نوزادبرای گرفتن یک عکس خاص و بی‌نظیر به پارچه‌های رنگارنگ نیاز دارید. مثلاً استفاده از خرده پارچه‌های متفاوت به شما امکان می‌دهد تا اشکال مختلفی را درست کنید.
 • ابتدا باید طرح مورد نظر خود را روی یک کاغذ بکشید.
 • البته اگر بخواهید از ایده‌های خاصی استفاده کنید، دیگر نیازی به این کار ندارید.
 • پس از اینکه طرح عکس را مشخص کردید، ببینید که دقیقاً به چه چیزهایی احتیاج دارید.
 • مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید رنگ پس زمینه است؛ ابتدا یک پارچه پهن کنید و لوازم دیگر طرح را روی آن بچینید.
 • می‌توانید از لوازم مخصوص نوزاد مثل لباس‌های نوزاد، توپ‌های رنگی، اسباب‌بازی‌ها، کتاب‌ها، کلاه‌های رنگی و هر وسیله‌ی دیگری که به نظرتان عکس را زیباتر می‌کند استفاده کنید.
 • وقتی طرح را پیاده کردید، لباسی را با توجه به طیف رنگی پس‌زمینه برای نوزادتان انتخاب کنید.
 • زمانی که نوزاد به اندازه‌ی کافی سیر شده و آرام است، از او عکاسی کنید.
 • می‌توانید قبل از عکاسی، نوزاد را به حمام ببرید تا به اندازه‌ی کافی خواب‌آلود باشد.
 • نوزادتان را به آرامی در جای مورد نظر قرار دهید.

نکات کاربردی در خصوص عکاسی نوزاد

 • نکات کاربردی در خصوص عکاسی نوزادحتماً نکات ایمنی را رعایت کنید.
 • بهترین سبک عکاسی را برای عکسبرداری از نوزاد انتخاب کنید.
 • یک پس‌زمینه را به عکاسی اضافه کنید.
 • از نورپردازی مناسبی استفاده کنید.
 • فقط بر روی نوزاد فوکوس کنید.
 • از زوایای مختلف چهره‌ی نوزاد عکسبرداری کنید.
 • برای تقویت عکس، تنظیمات Lightroom را انتخاب نمایید.

حتی اگر در زمینه عکاسی دیجیتال تسلط کامل داشته باشید، باز هم باید تکنیک‌های خاصی را برای پیشرفت در عکاسی از نوزاد آموزش ببینید. به دلیل اینکه نوزادان در طول عکاسی قادر به ژست گرفتن نیستند، باید چندین سناریو را برنامه‌ریزی کنید. اگر نوزاد در حین عکاسی خواب باشد، کار شما بسیار ساده‌تر خواهد بود. ممکن است نوزاد ناراحت باشد و گریه کند، بنابراین پخش یک موسیقی ملایم می‌تواند باعث آرامش آنها شود. ژست کودک در آتلیه باید با مهارت خاصی پیاده شود و برای عکاسی در خانه نیز می‌توانید از این ژست‌ها الهام بگیرید.

هزینه عکاسی از نوزاد

هزینه عکاسی از نوزادوقتی به دنبال یک آتلیه عکاسی خوب و باکیفیت برای گرفتن عکس از نوزاد خود می‌گردید، یافتن یک آتلیه با قیمت مناسب برای شما بسیار اهمیت دارد. عوامل مهمی بر قیمت عکاسی از نوزاد تأثیر می‌گذارند. پس باید از قبل درباره‌ی هزینه‌ی آتلیه عکاسی نوزاد اطلاعات کاملی کسب کنید تا انتخاب درستی داشته باشید و با خیال راحت به سراغ آتلیه‌ی مورد نظرتان بروید. معمولاً رنج قیمت عکاسی از نوزاد بین ۲۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان است که البته در آتلیه‌های مختلف با توجه به امکانات و مهارت آنها، این قیمت متغیر است.