آموزش عکاسی بارداری در منزل+ ۱۴ایده و ژست جذاب

عکس‌ها خاطرات را شفاف‌تر می‌کنند. این نوشته امیدوار است تا در این کار کوچک (اما ارزشمند) به شما کمک کند. به‌طورکلی خروج از منزل برای زنان باردار راحت نیست و از طرفی ممکن است به خاطر شرایط روحی و جسمی خاص سرگرمی‌های سابق برایشان خسته‌کننده به نظر بیاید. در اینجا، آنچه از عکاسی بارداری در منزل می‌دانیم با شما به اشتراک می‌گذاریم تا به این روش، علاوه بر گذران زمان، آلبومی از زیباترین لحظات این دوران داشته باشید. این نکات به شما کمک می‌کند تا بهترین ایده برای عکاسی بارداری در خانه را پیدا کنید.

آلبومی برای تو

عکس خانم باردار

از عکاسی نترسید! مهم‌ترین کسانی که این عکس‌ها را می‌بینند خودتان (شما، فرزندان و همسرتان) هستید. پس یادتان باشد این عکس‌ها در وهلۀ نخست باید برای شما معنا و خاطره داشته باشند. شاید عکسی به ظاهر ساده بیاید؛ اما در آلبوم خانوادگی یادآورشیرین‌ترین خاطرات است. در این‌ باره این نکات را فراموش نکنید:

نورپردازی عکاسی بارداری

1. انتخاب بهترین زاویه و نور: از مهم‌ترین نکات، توجه به زاویۀ عکاسی و نورپردازی اصولی است. مثلاً کمی پایین آوردن دوربین می‌تواند به سوژه حسی از عظمت ببخشد. آفتابی که از پنجره می‌تابد زایش و رویش را تداعی می‌کند. به نورهای خانه توجه کنید. عکاسان حرفه‌ای هم گاهی نورهای پنجره‌ها را به هر نور دیگری ترجیح می‌دهند. تصویری از مادر کنار پنجره جلوه‌ای از عظمت و صبوری او است. به این تصویر حضور پدر را هم می‌توان اضافه کرد: نشانی از صمیمیتِ خانواده و پشتیبانی. تصویر می‌تواند با بازیگوشی فرزند یا فرزندان، گرمای خانواده را هم به تصویر بکشد. از نیمۀ تنها و در خلوتتان تا حضور اعضای دیگر خانواده، پنجره می‌تواند نشانی از انتظار باشد.

شکل دیگر استفاده از نور پنجره‌ها، تصاویر ضدنور (Silhouette) هستند. این تصاویر نیز زیبایی خود را دارند و اغلب حسی از خلوت مادر با فرزندش و عواطف پیچیدۀ این دوران را نشان می‌دهند.

ژست عکاسی بارداری
 1. استفادۀ درست از نور می‌تواند حس شما به یک عکس را تغییر دهد. می‌توان با تغییر زاویۀ نور، مادری پرنشاط و سرزنده یا مادری در حال استراحت و متفکر را نشان داد.
 2. از ژست‌ها غافل نشوید. توجه به ژست عکاسی بارداری، با توجه به فیزیک خاص مادران و وضعیت جسمی خاص آن‌ها بسیار مهم است. می‌توانید برای این کار از آینه استفاده کنید. همچنین از همسر یا فرزندتان هم بخواهید ژست مطلوبی برای این‌کار بگیرند.

اشیا جان دارند

ایده عکس بارداری

هر چیز کوچکی (کفش‌های کوچولوی بامزه، عکس‌های سونوگرافی، طرح لباس‌هایی که برای آن کوچولوی بامزه خریده‌اید‌، پستانک، شیشه‌ شیر، صندلی، تخت‌خواب، گهواره، عروسک، اسباب بازی و…) می‌تواند به خاطرات شما معنا بدهد. اشیا را دست‌کم نگیرید. به این فکر کنید که اسباب بازی‌ها یا لباس‌های کودکی‌‌تان چطور تمام خاطرات کودکی‌ را به یاد شما می‌آورند.

عکس‌های سونوگرافی شاید اولین تصاویر از نوزاد شما باشد. با این عکس‌ها دست‌کم یک ژست عکاسی بارداری در خانه خواهید داشت.

بارداری پر از انتظارهای دل‌نشین است. این انتظارات با تماشای چیزهایی شیرین‌تر می‌شود که به مسافر کوچک در راه متعلق است. تماشا و لمسِ کفش‌هایی که به زودی اولین گا‌م‌ها را بر می‌دارند، لباس‌های کوچک بامزه، گهواره‌ای که محل خوابیدن کودک است و… از شیرین‌ترین لحظات انتظار در دورۀ بارداری است. می‌توانید از این اشیا در عکاسی استفاده کنید.

تو تنها نیستی

عکس بارداری خانوادگی

دوستان و خانواده پیش شما هستند. همسرتان دوباره پدر می‌شود. کودکتان به زودی خواهر یا برادری خواهد داشت. دوستان شما برای شما خوشحالند و پدر و مادرتان با نگرانی و خوشحالی توأمان، چشم‌به‌راه نوۀ کوچک و شیرینشان نشسته‌اند. جوانه‌ای که در وجودتان می‌روید در ذهن همه جای گرفته است. طبیعی است حالا لحظاتی که با هم می‌گذرانید، با توجه به این موضوع باشد. همه مسافر در راه را دوست دارند. کفش‌های کوچکش را، اسباب‌بازی‌هایش را، لباس‌های رنگارنگ با طرح‌های بامزه و… خوب این نکتۀ بعدیِ عکاسی بارداری در منزل است. ثبت این لحظات با همسر، فرزندان، پدر و مادر یا حتی اقوام دوستانتان همه و همه تکه‌های پازل خاطرات را کامل می‌کند. با این تفاصیل می‌توان قاب‌هایی از این جنس را تصور کرد:

عکاسی بارداری خانه
 1. عکس هایی با همسرتان می‌تواند معنای همراهی و پیوند عمیق را برساند. شما با هم این تصمیم را گرفتید و حالا نیز با هم هستید.
 2. برادر یا خواهر بزرگ‌تر نیز به بارداری مادر واکنش نشان می‌دهند. کنجکاوی، بازیگوشی و شادی فرزند یا فرزند بزرگ‌تر و واکنش او به مادر باردار سوژۀ مناسب دیگری برای عکاسی است.
عکاسی بارداری خانوادگی
 1. مادر، پدر و فرزند یعنی خانواده؛ عکس از خانواده‌ای که به‌زودی بزرگ‌تر خواهد شد، فراموش نشود!
 2. واکنش پدربزرگ و مادربزرگ آینده، عمه، عمو، خاله و دایی‌ها به لوازم اتاق کودک و بارداری مادر نیز می‌تواند عکس‌های دسته‌جمعی زیبایی را به ارمغان بیاورد.

فضای خانه

ایده عکاسی بارداری

نکتۀ بعدی در عکاسی بارداری در منزل مربوط به فضاهای خانه است. فضاهای خانه معرف ارتباطات هستند. برای مثال:

 1. تختخواب فضای شخصی شما و همسرتان است. نوعی صمیمیت و اینکه با هم تصمیم گرفتید تا به دیگری زندگی ببخشید. پس می‌تواند جایی برای نشان دادن صمیمیت بین شما و همسرتان در این دوره باشد.
عکس خانم باردار
 1. پذیرایی محل جمع شدن اعضای خانواده و همین‌طور محل استراحت یا مطالعۀ بین روز است. گرمای خانواده یا لذت معاشرت با دوستان و فامیل در اینجا حس می‌شود. در نبود آن‌ها می‌تواند محل استراحت، فراغت یا مطالعۀ مادر باشد.

3. اتاق کودک نیز نوید حضور او را می‌دهد. تخت یا گهواره‌ای که به‌‌زودی با عطر تن او پر می‌شود یا کمد وسایل کوچک و ظریفش یقیناً قلب مادر را شاد می‌کند.

زوایای پنهان روزمرگی

عکس خانم باردار
عکاسی بارداری منزل

بارداری اما باعث تعطیلی زندگی نمی‌شود. پس نکتۀ بعدی در عکاسی بارداری در منزل توجه به امور روزمره است.

 1. یک فنجان چای، انجام کارهای روزمره، ورزش کردن، استحمام یا آفتاب گرفتن، همه می‌توانند لحظات خاصی برای عکاسی باشند.
 2. فراموش نکنید، فضای شخصی و عواطف شما عمیق‌ترین بخش این دوره را شکل می‌دهند. پس این توصیه برای عکاسی بارداری در منزل به فضای شخصی و تنهایی شما مربوط است. این عکس‌ها در کنار عکس‌های خانواده برای شما یاد آورد تمام لحظات خواهند بود.
 3. علاوه بر این می‌توانید این عکس‌ها را کنار عکس‌های پس از تولد بگذارید. تصور کنید ژست کنونی را بعد از تولد دوباره بگیرید و هر دو عکس را کنار هم بگذارید.

سخن پایانی

بگذارید یک بار دیگر مرور کنیم. ما به دور از هیاهوی بیرون، در محیطی که اسمش را خانه می‌گذاریم، خودمان را برای آمدن مسافری کوچک آماده می‌کنیم. در این انتظار، همه در کنار هم هستیم. عواطف پیچیدۀ مادری چشم‌انتظار، اعم از نگرانی و امید قطعۀ تنهایی او را می‌نوازند. در سوی دیگر اما خانواده حضور دارند. پس ما برای عکاسی بارداری در منزل، به سه واژه پرداختیم:

 1. عکاسی، نور و فضای آن
 2. بارداری، احساسات و عواطف عمیق و پیچیدۀ آن. حضور خانواده و تنهایی مادر با مسافرِ در راهش
 3. خانه، معنای بخش‌های مختلف خانه برای ما و فضاهای قابل‌استفادۀ آن.

قابل‌درک است که لحاظ تمام این نکات با توجه به شرایط روحی و جسمی این دوران، برای شما سخت باشد. بگذارید به شما قول بدهیم که استودیو آسمان در کنار خانوادۀ شماست تا در این کار به شما کمک کند. از همین حالا به روزی فکر کنید که مسافر کوچولوتان رسیده و با آن دستان کوچکش آلبوم عکس را ورق می‌زند. با همان کلمات نصفه‌نیمه‌ سؤالاتی می‌پرسد و با هر عکس، شیرینی چند خاطره را در کامتان می‌نشاند.