راهنمای نکات عکاسی نوزاد برای والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۱
عکاسی از نوزاد تازه متولد شده چیزی است که شما را سرشار از هیجان و شادی می‌کند. اما والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند بهتر است به یک سری نکات عکاسی نوزاد توجه لازم را داشته باشند، ممکن است فکر کنند که تلاش زیادی برای عکاسی از نوزادشان می‌شود. به هر حال، بهترین لحظه‌ها در یک چشم بر هم زدن اتفاق می‌افتد و به زودی، دبیرستانی می‌شوند یا حتی به یک زمانی میرسند که ماشین شما را قرض می‌گیرند. برای کمک به شما در ثبت لحظات مهم، بهترین نکات عکاسی نوزاد را برای والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، انتخاب کرده‌ایم. چه عکاسی حرفه‌ای با تمام تجهیزات و چه یک مبتدی باشید، شما را راهنمایی خواهیم کرد.

فضا را برای عکاسی آماده کنید

از نور طبیعی حداکثر استفاده را ببرید

نگرانی در مورد تجهیزات پیشرفته و گران قیمت را فراموش کنید. تنها چیزی که نیاز دارید نور طبیعی و پنجره است. بقیه کارها به راحتی حل می‌شود. یک عکس ساده و در عین حال زیبا را می‌توان با قرار دادن نوزاد خود بر روی پتو یا گهواره کنار پنجره با نور خورشید که به داخل می‌تابد، ثبت کرد. برای رسیدن به عکسی طبیعی از سوژه دور شوید. برای عکس بهتر، خورشید باید بر روی صورت نوزاد شما با زاویه ۴۵ درجه بتابد. از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید بر روی نوزاد خودداری کنید.

فضای عکاسی خود را بسازید

فضای عکاسی خود را بسازید - نکات عکاسی نوزاد

به یاد داشته باشید که فوکوس عکس باید روی نوزاد شما باشد و برای عکاسان مبتدی یا والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، بهترین روش ساده نگه داشتن فضا است. یک راه آسان برای حرفه‌ای نشان دادن عکس‌های خود در خانه این است که یک پارچه یا ملحفه با رنگ خنثی بگیرید و آن را روی دو صندلی (ترجیحا نزدیک پنجره) بکشید. به خاطر داشته باشید که در عکاسی نوزاد باید فوکوس فقط بر روی نوزاد باشد، بنابراین نیاز نیست که پس زمینه رنگارنگ و وسایل زیادی داشته باشید. تنها چیزی که در اینجا لازم دارید چند بالش، کوسن، اسباب بازی‌های مورد علاقه نوزاد و دوربین یا تلفن شما برای شروع عکاسی است. بیشتر بدانید: برای آشنایی بیشتر با نکات عکاسی در خانه می توانید مطلب مرتبط با آن را مطالعه نمائید. اگر از DSLR استفاده می‌کنید و نور طبیعی به اندازه کافی نیست، ISO را بالا ببرید.

از وسایل سرگرم‌کننده استفاده کنید

اضافه کردن چند وسیله سرگرم‌کننده در کنار نوزادتان هنگام عکاسی می‌تواند عکس‌های شما را در عرض چند ثانیه از درجه خوب به عالی برساند. برای شروع، تنها چیزی که نیاز دارید یک سری وسایل سرگرم‌کننده از جمله اسباب بازی، جغجغه، لباس بافتنی، کلاه یا شلوار، حیوانات عروسکی یا پتو برای اضافه کردن رنگ بیشتر است تا عکس‌های زیبایی ثبت کنید که برای همیشه دوستشان خواهید داشت. فقط مطمئن شوید که از همه وسایل به طور همزمان استفاده نکنید، زیرا عکس‌ شلوغ می‌شود و توجه به نوزاد شما جلب نمی‌شود. نکته مهم این است که عکس را طبیعی جلوه دهید و تنظیمات عکس‌های شما باید نشان‌دهنده محیطی باشد که نوزاد در آن راحت، شاد و آرام باشد.

از دوستان و خانواده خود بخواهید که در عکاسی به شما کمک کنند.

اگر با استفاده از وسایل سرگرم‌کننده احساس راحتی نمی‌کنید، چرا از دوستان و خانواده خود کمک نمی‌گیرید؟ خانواده و دوستان با هر سنی که داشته باشند می‌توانند عکس‌های شما را زیباتر کنند و لحظات زیبایی را ثبت کنند. هنگامی که با دوستان و خانواده خود عکاسی از نوزاد را به پایان می‌رسانید، آن‌ها می‌توانند از شما و نوزاد عکاسی کنند. برای نتیجه بهتر، اگر از دوربین به جای گوشی هوشمند استفاده می‌کنید، تنظیمات خودکار را فعال کنید تا مطمئن شوید که تصاویر زیبا و واضح می‌شوند و فلش دوربین را روی حالت خودکار بگذارید تا در صورت نیاز روشن شود.

لحظات مهم را ثبت کنید

لحظات مهم را ثبت کنید - نکات عکاسی نوزاد

روی چشمان نوزاد فوکوس کنید

همیشه درخشش را در چشم نوزاد خود نشان دهید. سعی کنید از بالا عکس بگیرید و به نوزاد خود نگاه کنید. برای نوزادان تازه متولد شده از نزدیک عکس بگیرید زیرا مژه‌های آن‌ها هنگام خواب تصاویری شگفت‌انگیز را به ارمغان می‌آورد که برای همیشه ماندگار خواهند بود. اگر از گوشی برای عکاسی استفاده می‌کنید برای ثبت عکس بهتر، قبل از عکاسی روی صفحه بر روی صورت نوزاد خود ضربه بزنید تا مطمئن شوید که عکسی زیبا و شارپ‌تر ثبت می‌کنید.

نوزادان را برخی حرکات و رفتار بخندانید

یک نوزاد شاد عکس‌هایی با ظاهر شاد و سرشار از زندگی دارد. چه با حرکات چه با صداهای خنده دار، تکان دادن جغجغه نوزاد خود را برای گرفتن عکس بخندانید. کوچولوی خود را خوشحال نگه دارید، نتیجه نهایی عکس‌هایی خواهد بود که دوست خواهید داشت.

نوزاد خود را بخوابانید

نوزاد خود را بخوابانید - نکات عکاسی نوزاد

وقتی نوبت به عکس گرفتن از نوزاد تازه متولد شده می‌رسد، یکی از مهم‌ترین توصیه‌های ما این است که آن‌ها را رو به روی دوربین بخوابانید، در حالی که دستانشان به طرفین باز است. هر زمان که نوزاد راحت بود، می‌توانید از بالا و دور شروع به عکاسی کرده و بر روی چشمان نوزاد فوکوس کنید تا عکس مناسبی را بگیرید. در صورت امکان، سعی کنید مشت‌های کوچک نوزاد خود را باز کنید، زیرا دستان باز باعث ایجاد آرامش در عکس‌های شما می‌شود.

سر و صدا ایجاد کنید

فضای عکاسی همه چیز است، از تنظیمات مناسب گرفته تا استفاده از نور طبیعی و اطمینان از اینکه فضایی که در آن عکاسی می‌کنید خوب و گرم است. اما یک چیز را بیشتر عکاسان مبتدی فراموش می‌کنند سر و صدای پس زمینه است. زمان عکاسی، صداهای آرامش‌بخش پس زمینه می‌تواند به طور شگفت‌انگیزی به آرام، شاد بودن و سرگرم شدن نوزاد شما کمک کند.

از لحظات عادی عکاسی کنید

همه ما طرفدار استفاده از وسایل سرگرم‌کننده برای عکس‌های شما هستیم. اما گاهی اوقات، بهترین آن‌ها عکس‌های عادی هستند. بهترین راه برای این کار چیست؟ هر لحظه که می‌توانید از نوزاد دور شوید و لحظاتی در روز را که می‌خواهید برای همیشه نگه دارید ثبت کنید. به خصوص در دوران نوزادی هر روز تغییر می‌کنند، که تماشای آن‌ها می‌تواند شگفت‌انگیز باشد، به همین دلیل عکاسی به صورت مرتب مهم است.

استرس و اضطراب خود را کم کنید تا بتوانید عکس خوب بگیرید

قبلا درباره استرس و اضطراب هنگام عکس گرفتن گفتگو کردیم. نگذارید اضطراب و خستگی شما را از پا دربیاورد و فراموش نکنید که به تازگی بچه دار شده‌اید. برای خود وقت بگذارید و لذت ببرید. اگر می‌خواهید لحظات فراموش نشدنی را با نوزادتان رقم بزنید، چند روز در هفته را به او اختصاص دهید. این کار نه تنها اضطراب را کاهش می‌دهد، بلکه باعث می‌شود تا راحت‌تر تغییرات این مدت را درک کنید و بپذیرید. احتمالا شنیده یا خوانده‌اید که دو هفته اول بهترین زمان برای عکاسی از نوزادان است. اما اجازه ندهید این موضوع شما را مضطرب کند. حتی اگر نوزاد‌تان یک ماه دارد زمانی را برای ثبت لحظات به یاد ماندنی اختصاص دهید. اگر آرام و با خیال راحت این کار را انجام دهید و قدم به قدم پیش بروید، تجربه عکاسی دلچسبی خواهید داشت.

امنیت نوزاد خود را تامین کنید

شاید صحبت در این مورد نیاز نباشد اما از آنجا که بسیار با اهمیت است، آن را مطرح می‌کنیم. هنگام عکاسی از نوزادان و کودکان، ایمنی آنها باید در درجه اول قرار گیرد. اگر از لوازم سرگرم کننده استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که این وسایل، ایمنی نوزاد‌تان را به خطر نمی‌اندازد. به علاوه مطمئن شوید که آنجا کسی حضور دارد تا به شما کمک کند و نوزاد‌تان را از خطرات احتمالی در امان نگه دارد. بسیار مراقب باشید و هرگز از وسایل سخت یا تیز استفاده نکنید.

جزئیات را ثبت کنید

انگشتان کوچک دست و پا، بینی کوچک و مژه‌ها. این‌ها لحظاتی هستند که مطمئنا می‌خواهید با بزرگ شدن نوزاد خود آن‌ها را نگه دارید.

بعد از اینکه عکس خود را ثبت کردید

بعد از اینکه عکس خود را ثبت کردید - نکات عکاسی نوزاد

عکس‌ها را ویرایش کنید

این بخش سرگرم کننده است، نگاهی دوباره به کار و لحظات به یاد ماندنی خود می‌اندازید. اگر از گوشی استفاده می‌کنید، اپلیکیشن Lightroom گزینه خوبی است. همچنین اپلیکیشن‌های VSCO و Snapseed برای افزودن جلوه‌های حرفه‌ای به عکس‌های شما مناسب هستند. با روشن کردن عکس‌ها، برش دادن، سیاه و سفید کردن آن‌ها یا اضافه کردن سایه به تصاویر خود آن‌ها را ویرایش کنید. مراقب باشید عکس‌های خود را بیش از حد ویرایش نکنید؛ زیرا جلوه‌ کم بیشترین تأثیر را خواهند داشت.

این لحظات را با افرادی که دوستشان دارید به اشتراک بگذارید

تبریک! شما در حال حاضر اصول اولیه عکاسی نوزاد را فرا گرفته‌اید. حال که از لحظات مهم را با موفقیت عکاسی کردید، وقت آن است که آن‌ها را به اشتراک بگذارید.